Vojtěška a jetel v bioplynce

Vojtěška a jetel v bioplynce

V Česku je více než čtyři sta zemědělských bioplynových stanic. Z kejdy, senáže, kukuřice nebo nejrůznějších bioodpadů vyrábějí bioplyn. Bioplyn se v kogeneračních jednotkách spaluje a produkuje obnovitelnou elektřinu a teplo nebo je možné ho upravit na kvalitu zemního plynu a nahrazovat tak fosilní zemní plyn.

Pro bezproblémovou výrobu bioplynu z organických materiálů, proces se odborně nazývá anaerobní digesce, je klíčové složení vstupního substrátu a jeho dávkování.

Vhodným substrátem pro výrobu digestátu je např. travní senáž, kukuřice nebo kejdy může být například právě vojtěška či jetel. Pro stabilitu procesu anaerobní fermentace je ale kritický vysoký obsahu dusíku ve vojtěšce nebo jeteli. S dlouhodobým využíváním bobovitých rostlin v bioplynkách zatím nejsou v Čechách zkušenosti a panují obavy, že by vysoký obsah dusíku mohl činit potíže.

Provedli jsme proto řadu laboratorních i provozních experimentů a ověřili jsem, že se využití bobovitých rosltin v bioplynové stanice nemusíte bát. Trochu obezřetnosti je však určitě na místě. Využití bobovitých rostlin je nutné zvážit z hlediska průchodností bioplynovou stanicí (stébla se mohou namovát na některá rotující části). Nejen z důvodů vyššího obsahu dusíku je nutné dávkovat nejprve malé množství a postupně dávku zvyšovat za zvýšeného biologického dozoru.

Proto připravujeme metodiku využití bobovitých rostlin v bioplynové stanici. Klastr bioplyn se svým odborným zázemím nabízí také specializované poradenství.